Skvosty antiky na Slovensku (1979)

Autor: | 22.3.2007 o 17:34 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1874x

     Dnes som upratoval knihy, triedil som ich podľa autorov a natrafil som na jednu zaujímavú a pre mňa veľmi cennú knižku. Táto útla knižka, rozsahom 150 strán, má v mojej knižnici čestné miesto. Jej autor, Titus Kolník, vynikajúci archeológ, odborník na antiku v nej opisuje archeologické nálezy a dobu spájanú s antikou na území Slovenska.

    

     Pútavo opisuje územie dnešného Slovenska v období, keď dochádzalo k prvým kultúrnym dotykom s antikou v 2.tisícročí pred n.l.. Vplyv Mykén je nepopierateľný, archeologické výskumy  nás o tom presviedčajú svojou krásou. Tieto jedinečné pamiatky sa dostali na Slovensko nielen obchodnými cestami .

     Veľa pamiatok sa dostalo na Slovensko vďaka Keltom, bol to ten tajomný národ,ktorý si nikdy nevytvoril svoj vlastný štátny útvar, títo úžasní bojovníci a remeselníci,  zostalo po nich na Slovensku veľa pamiatok, ako mince,zbrane a keramika. Kopírovali antiku, potom tvorili svoje vlastné predmety s badateľným vplyvom antiky.

     Množstvo pamiatok sa dostalo na Slovensko z Brigetia a Carnunta,či už priamo od legionárov alebo obchodníkov. Odporúčam vidieť Carnuntum (tento obdivuhodný pozostatok vládnutia Rimanov) a Ižu pri Komárne (vojenský komplex je zakonzervovaný a stojí tiež za prehliadku), I.,X.,XIV. a XV. légia sa nachádzali v Bratislave, Devíne a Stupave čo dokazujú zbytky tehál s kolkami.

     Autor vynikajúco a pútavo opisuje  vzťahy medzi Rimanmi a barbarmi. Práve Slovensko bolo (Dunaj) hranicou medzi Rímskou ríšou a Germánmi. Rímske légie prvý raz vstúpili na Slovensko v roku 6. Bojovali vtedy proti Markomanom. Významné bolo Vanniovo kráľovstvo, nachádzalo sa práve v okolí Trnavy. Markomanské vojny boli veľmi náročné a podľa antických historikov po púnskych vojnách vôbec najťažšie.

     V polovici 4. stor. Rimania zosiľňujú limit, barbari čoraz časťejšie ohrozovali hranicu. Milanovce a Pác pri Trnave sú známe aktivitou Rimanov, vybudovali tu vojenské komplexy, žiaľ tieto neboli archeológmi zakonzervované.

     Po smrti cisára Valentiniána I. (374 n.l.) sa rímske légie už nikdy neobjavili na území Slovenska. Cisár zomrel náhle v Brigetiu pri rokovaní s kvádskymi poslami.

     Autor opisuje kamenárske umenie, rôzne božstvá, Rimania ich mali neúrekom a ich vzťah ku nim je tu vidieť. Nálezy uctievania Jupitera sú z Rusoviec-Gerulaty (odporúčam vidieť), ďaľšie pamiatky sú z Brigetia a sú uložené v Komárne (odporúčam vidieť).

     Bol som svedkom keď autor študoval náhrobnú stelú z Boldogu. Tento vzácny nález sa našiel v románskej časti kostola v Boldogu. Je to najstarší rímsky nápis na Slovensku a hovorí: Quintus Atilius Primus, tlmočník a centúrio XV.légie z Carnunta.

    

     Kniha končí obdobím sťahovania národov. V roku 376 vpadli od východu do Rímskej ríše Huni. Rímska ríša bola v ťažkom období, vnútorné nepokoje ju oberali o silu vysporiadať sa s krutými Hunmi. Góti vyvolali posun kmeňov na západ, ako reakcia na vpád Hunov. Ríša sa začala pomaly ale isto rúcať. Asi okolo r. 437 mali Huni a ich spojenci v moci celú Panóniu  a limes stratil zmysel. Toľko o kontaktoch Rímskej ríši na území Slovenska.

 

      Kniha obsahuje množstvo fotografií a popisiek k nálezom od fotografa Jozefa Krátkeho. 

     V roku 1973. 1976, 1977, 1978 a 1979 som pracoval na archeologických výskumoch v Páci a Iža Leánývár pri Komárne. S úctou spomínam na Andreja Rajniča, spolupracovníka Prof. V.Budínskreho-Kričku, Janka Rajtára, Jožka Zábojníka a ostatných.

A ešte foto:

2.jpg 

1.jpg

 

 

    
 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?